Jaki ciężki jest rower elektryczny?

Does E-Bike Weight Affect Your Ride

Jeśli planujesz przejść z roweru na e-rower, możesz zastanawiać się, jak ciężki jest rower elektryczny… jeśli tak, jesteś we właściwym miejscu.

W tym wpisie na blogu omówimy wszystko, co warto wiedzieć o wadze roweru elektrycznego, w tym czynniki, które ją determinują. Omówimy również, czy i jak waga e-roweru wpływa na twoją jazdę.

Ale najpierw zobaczmy, dlaczego rower elektryczny jest cięższy niż zwykły rower.

Dlaczego rower elektryczny jest ciężki?

Rower elektryczny jest około 6-12 kg cięższy niż konwencjonalny rower. Wynika to z dodatkowej wagi silnika i baterii, które zapewniają asystę przy pedałowaniu.

Oprócz tych dwóch głównych komponentów, masz również system czujników do wykrywania twoich ruchów pedałów, kontroler do regulowania prądu płynącego od baterii do silnika, system LCD do monitorowania parametrów jazdy i wiele przewodów.

rower elektryczny ENGWE EP-2 PRO

Ponadto, ponieważ rowery elektryczne działają zdecydowanie szybciej niż konwencjonalne rowery i często są używane do pokonywania trudnych, terenowych ścieżek, producenci rowerów używają cięższych i mocniejszych komponentów, aby sprostać wyzwaniu.

Na przykład, rama e-roweru ma większą wytrzymałość (i materiał), aby wytrzymać naprężenia generowane przez system napędowy. Napęd jest wzmocniony, aby działać przy znacznie wyższej prędkości. Podobnie koła muszą być mocniejsze i bardziej trwałe, a opony potrzebują grubszej bieżników, aby pozostać wytrzymałe przy prędkościach rejsowych.

Dlatego rowery elektryczne są stosunkowo cięższe.

 • Jak ciężki jest rower elektryczny?
 • Wyścigowe rowery elektryczne
 • Składane rowery elektryczne
 • Górskie rowery elektryczne
 • Rower elektryczny do codziennego dojazdu
 • Rower elektryczny z grubymi oponami
 • Rower elektryczny transportowy
 • Czynniki wpływające na wagę e-roweru
 • Materiał ramy
 • Typ silnika
 • Pojemność baterii
 • Rodzaj komponentów

Jak ciężki jest rower elektryczny?

Większość rowerów elektrycznych waży średnio około 25 kg. Ale ponieważ istnieje tak wiele rodzajów e-rowerów, bezpieczne jest założenie, że występują duże różnice w wadze. Oto, ile średnio ważą poszczególne typy rowerów elektrycznych.

ENGWE ENGINE X 250W HIGH-PERFORMANCE ELECTRIC BIKE
Engwe T14 Folding Electric Bike

Wyścigowe rowery elektryczne

Wyścigowe rowery elektryczne są najlżejsze spośród wszystkich typów rowerów elektrycznych i mogą ważyć nawet mniej niż 10 kg. Powód jest oczywisty – im więcej wagi można zrzucić z pojazdu wyścigowego, tym lepiej będzie się spisywać na torze wyścigowym.

Szerszej drogi e-rowery są nieco cięższe niż wyścigowe e-rowery, ale nadal lżejsze niż inne style. Podobnie jak wyścigowe rowery elektryczne, mają również smukłe ciało, lekką ramę, wąskie opony i tylko te komponenty, które są absolutnie niezbędne.

Składane rowery elektryczne

Składane rowery elektryczne szybko zyskują popularność wśród mieszkańców zatłoczonych miast.

Te e-rowery mają lekkie ramy wykonane ze stopu aluminium, które można złożyć, zwykle przez złożenie kierownicy, co pozwala użytkownikom przechowywać je za biurkiem w pracy lub zabierać ze sobą w środkach transportu publicznego.

Te rowery elektryczne są zrozumiale lekkie i ważą między 15 kg a 23 kg. Jednak te z grubymi oponami są cięższe.

Górskie rowery elektryczne

Górskie rowery elektryczne (eMTB) mają dużą różnorodność wag z powodu różnych preferencji wśród górskich e-rowerzystów i mogą ważyć od 15 do 28 kg.

Większość użytkowników preferuje lekkie eMTB, ponieważ lżejsze rowery są szybsze i łatwiej wspinalają się na wzgórza.

Jednak cięższe rowery sprawdzają się na zjazdach… i prawda jest taka, że wielu użytkowników górskich nie zależy nawet na dużej prędkości. Chcą opcji, która będzie solidniejsza i wytrzyma wszystko, co na nią rzucą.

Rowery elektryczne dla dojeżdżających

Engwe T14 Folding Electric Bike

Rowery elektryczne dla dojeżdżających mogą mieć różne style i nie ma wyraźnego podziału.

W rzeczywistości wiele producentów nie różnicuje między rowerami elektrycznymi do dojazdów, rekreacyjnymi i hybrydowymi, ponieważ wszystkie te modele mają wiele podobnych funkcji.

Jednak mogą wystąpić niewielkie różnice w stylizacji. Na przykład, rekreacyjne rowery elektryczne mają wygięte na boki kierownice, aby zapewnić wygodną, pionową postawę. Hybrydowe rowery elektryczne są bardzo podobne do eMTB, a rowery elektryczne dla dojeżdżających mogą wyglądać jak rowery szosowe z napędem elektrycznym.

Waga tych rowerów elektrycznych zwykle wynosi od 20 kg do 30 kg.

Rower elektryczny z grubymi oponami

Rowery elektryczne z grubymi oponami mają opony o szerokości od 3” do 5”, chociaż 4” to najczęściej używany profil. Opony te są specjalnie przeznaczone do jazdy terenowej i mają antypoślizgowy bieżnik, wytrzymałą konstrukcję oraz często również wyściółkę przeciwdziałającą przebiciom.

Oczywiście te opony ważą więcej, a także mają pośredni wpływ na wagę roweru, ponieważ producenci muszą używać solidnych ram i lepszych komponentów (takich jak wytrzymałe szprychy, sprawne hamulce tarczowe, trwałe widelce) w celu uzyskania odpowiedniej wydajności do grubych opon.

W rezultacie waga rowerów elektrycznych z grubymi oponami jest większa i wynosi zwykle od 25 do 32 kg. W rzeczywistości większa waga jest preferowana dla rowerów terenowych, gdyż przekłada się na lepszą przyczepność i stabilność.

ENGWE ENGINE X 250W HIGH-PERFORMANCE ELECTRIC BIKE
Jaki ciężki jest rower elektryczny? 11

Rower elektryczny cargo

Rowery elektryczne cargo pozwalają przewozić imponujące ładunki i stają się coraz bardziej popularne w Europie. W rzeczywistości wiele europejskich rodzin zastępuje swoje samochody tymi rowerami, dzięki ich niesamowitej użyteczności.

Rowery elektryczne cargo mają różne style. Mogą mieć przestrzeń ładunkową z tyłu lub duże przednie pudełko ładunkowe. Rowery elektryczne cargo z tylną przestrzenią ładunkową są dalej klasyfikowane jako rowery z długim i krótkim ogonem. Posiadają również przedni pokład do dodatkowej przestrzeni ładunkowej.

Zrozumiale, te rowery elektryczne są najcięższe ze wszystkich i ważą nawet do 40 kg.

Czynniki wpływające na wagę e-roweru

Dokładna waga dowolnego typu roweru elektrycznego zależy od wielu czynników, z których najważniejsze są następujące:

Materiał ramy

Materiał ramy jest niewątpliwie największym determinantem wagi e-roweru. Ramy stalowe są najcięższe, podczas gdy ramy z włókna węglowego są najlżejsze. Ramy z włókna węglowego są jednak nie tylko drogie, ale również kruche. Aluminium natomiast jest idealne pod każdym względem. Jest lekkie i wytrzymałe, a także kosztuje mniej niż włókno węglowe.

Rodzaj silnika

Silnik zwykle waży około 3-4 kg, chociaż istnieje wiele wyjątków po obu stronach. Silniki piastowe są bardziej zwarte i lżejsze niż silniki środkowe, ponieważ muszą działać wewnątrz piasty kół. Wśród silników piastowych, silniki z przekładnią ważą mniej niż silniki bezpośrednie (bezprzekładniowe), ponieważ mogą wykorzystywać swój wewnętrzny stosunek przekładni do zwiększenia mocy wyjściowej.

Pojemność baterii

To oczywiste. Im większa pojemność ma bateria, tym cięższa będzie. Pojemność baterii, mierzona w „Ah”, różni się znacznie od roweru do roweru. Podczas gdy rowery elektryczne dla początkujących mogą mieć jednostki o pojemności zaledwie 5 Ah, modele przeznaczone na dłuższe wycieczki mogą mieć pojemność baterii do 30 Ah. Rowery elektryczne z podwójnymi bateriami również ważą więcej.

Rodzaj komponentów

Podobnie, waga roweru elektrycznego jest mocno związana z rodzajem komponentów i ilością akcesoriów. Na przykład, rodzaj hamulca (obręczowy kontra tarczowy), rodzaj zawieszenia (sprężynowe kontra hydrauliczne lub przednie kontra podwójne), rodzaj napędu (pasek kontra łańcuch, lub jednobiegowy kontra wielobiegowy) – wszystko ma wpływ na ostateczną wagę roweru.

Czy waga roweru elektrycznego wpływa na Twoją jazdę?

Jeśli chodzi o prowadzenie jazdy, waga roweru elektrycznego ma niewielkie znaczenie, gdy jedziesz po płaskich drogach. Jednak wspinaczka na wzgórza lub wzniesienia ciężkim e-rowerem może być bardziej męcząca – zwłaszcza, gdy nie masz potężnego silnika, który zapewniłby Ci odpowiedni poziom wsparcia.

Jednak, jak wspomniałem powyżej, w przypadku elektrycznych rowerów z tłustymi oponami przeznaczonych do off-roadu, konieczne jest posiadanie odpowiedniej wagi, aby uzyskać lepszą przyczepność i zapewnić stabilność jazdy.

Waga roweru może nie mieć ogromnego wpływu na prowadzenie, ale znacząco wpływa na zasięg. Im mniej ważą Twój rower (i Ty), tym większy dystans pokonasz na jednym ładowaniu.

Lżejsze rowery są również łatwiejsze w manewrowaniu. Ponadto, lekki rower łatwo się podnosi i przenosi… więc jeśli często musisz nosić swój pojazd po schodach lub w metrze, lepiej wybrać lżejszą opcję.

Does E-Bike Weight Affect Your Ride
Jaki ciężki jest rower elektryczny? 12

Jak ciężki jest rower elektryczny Engwe?

W Engwe mamy rowery elektryczne dla każdego rodzaju kierowcy.

Jeśli szukasz zdolnego off-roadera, który nie jest zbyt lekki, aby stracić przyczepność na nierównym terenie, sprawdź nasz najwyższej klasy Engine Pro. Waży 31 kg i ma potężny napęd o mocy 750 W (zasilany gigantyczną baterią litowo-jonową o napięciu 48 V i pojemności 16 Ah), solidną ramę z aluminium oraz 4-calowe, wszechstronne opony terenowe.

Jeśli natomiast chcesz mieć lekki rower do jazdy miejskiej, który łatwo wniesiesz po schodach, sprawdź model C20. Posiada elegancką ramę aluminiową o udźwigu 150 kg, wydajny napęd, mnóstwo fajnych funkcji… i wagę zaledwie 22 kg!

Jeśli jesteś zainteresowany, możesz przejrzeć naszą ofertę tutaj. Mamy nadzieję, że to było pouczające czytanie!