Porady dotyczące jazdy na rowerze w deszczu

Tips For Cycling in the Rain

Jazda na rowerze w deszczu może być bardziej skomplikowana niż w słoneczny dzień z powodu śliskich dróg, przenikliwego wiatru i słabej widoczności. Jednak w większości przypadków kilka kropli nie powinno przeszkodzić Ci w jeździe na elektrycznym rowerze dla przyjemności, dojazdu do pracy czy odkrywania okolicy. Elektryczne rowery to najlepszy sposób na ćwiczenia. Jazda na rowerze elektrycznym jest łatwa, a każdy z podstawową wiedzą może jeździć. Jednak niektórzy zawodnicy mają wątpliwości, czy mogą jeździć na swoim elektrycznym rowerze w deszczu, czy nie. Jazda na rowerze w deszczu to nie jest wielka sprawa, ale zawodnik powinien przestrzegać kilku wskazówek przed jazdą w deszczu. Niektóre kluczowe wskazówki omówimy w tym artykule.

Powyższe pytanie przychodzi na myśl wielu osobom. Więc prosta odpowiedź brzmi tak. Tak, możesz jeździć na swoim elektrycznym rowerze w deszczu bez obaw. Elektryczne rowery mogą zmoknąć w deszczu, ale są wodoodporne, a ich kontakt z wodą jest w porządku. Jednak niektóre rowery elektryczne nie są odporne na wodę. Więc najpierw upewnij się, który rower elektryczny posiadasz, zanim wyjdziesz na deszcz.
Deszcz cię nie zatrzyma. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli poświęciłeś czas na przygotowanie się do jazdy w deszczu przed pojawieniem się chmur – zarówno ty, jak i twój elektryczny rower. Jeśli będziesz przestrzegać tych wskazówek, powinieneś być w stanie uniknąć przemoczenia, przemarznięcia, otarć czy, co gorsza – uszkodzenia.

Tips for Cycling in the Rain

Używanie błotników na rowerze elektrycznym

Twoje ubranie pozostanie suche, jeśli użyjesz błotników rowerowych. Nawet jeśli rowery elektryczne są zazwyczaj odporne na wodę – przekładnia lub silnik mogą wytrzymać znaczne zachlapanie, a bateria nie rozładuje się – możesz chcieć dodać błotniki do swojego roweru elektrycznego. Oprócz ochrony przed błotem i kamieniami, błotniki chronią również baterię, inne części roweru i samego jeźdźca.

A20 FXE ebike fenders
A20F fenders

Używanie wodoodpornych ubrań

Jazda na rowerze w deszczu może być trudna, ponieważ ubrania szybko przemakają. Dlatego dobrym wyborem jest noszenie ubrań, które utrzymają cię w cieple i możliwie suchym stanie. Przy każdej jeździe w deszczu powinieneś mieć lekką kurtkę przeciwdeszczową lub wodoodporny strój, a także okulary, które poprawią widoczność. Nie należy nosić bawełny w wilgotnej pogodzie. Zwróć uwagę na odzież z wełny lub syntetyczną, która zapewni lepszą i bezpieczniejszą wydajność w deszczu. Możesz również rozważyć noszenie rękawic, aby utrzymać dłonie w cieple i suchym stanie.

Wybierz bezpieczną trasę

Przed rozpoczęciem podróży spróbuj zaplanować trasę tak bezpieczną, jak to tylko możliwe. Na przykład, jeśli często jeździsz po drodze z żwirem, luźnymi kamieniami i pękniętym asfaltem, postaraj się unikać tych obszarów podczas deszczu. Ten wybór nie tylko pomoże ci zachować bezpieczeństwo, ale również uchroni twój rower przed błotem, kamieniami i innymi zagrożeniami, których możesz nie dostrzec z powodu słabej widoczności w mokrych warunkach.

Bądź widoczny na drodze

Podczas deszczu najważniejsze jest, aby być widocznym, aby uniknąć niefortunnego zdarzenia. Ponieważ jazda na rowerze w deszczu jest jednym z najtrudniejszych zadań dla jeźdźców, jeśli zdecydujesz się jeździć na rowerze elektrycznym, postępuj zgodnie z odpowiednimi procedurami, aby ludzie mogli cię zobaczyć. Zaleca się noszenie neonowych świateł lub jaskrawej odzieży z odblaskami, jeśli to możliwe. Bądź szczególnie ostrożny i przestrzegaj wszystkich przepisów ruchu drogowego, aby zapobiec wypadkom, obrażeniom czy kolizjom.

Korzystanie z przednich i tylnych świateł roweru elektrycznego

Najważniejszym elementem na rowerze elektrycznym jest przednie światło. Zapewnia ono dobrą widoczność tego, co dzieje się przed tobą, oświetlając drogę tuż przed rowerem. Światło przednie jest niezbędne w nocy, we mgle czy w deszczu. Większość modeli ma co najmniej 60 luksów jasności, co wystarcza, aby oświetlić drogę przed rowerem.

cycling in the rain ado ebike headlight

Większość reflektorów do rowerów elektrycznych posiada „światło dzienne”. Oprócz świateł mijania można je włączyć również w ciągu dnia. Światło dzienne jest kluczowe, ponieważ sprawia, że rowerzyści są bardziej widoczni dla kierowców. Niektóre reflektory do rowerów elektrycznych mają również światło drogowe. Tę funkcję można włączyć w ciągu dnia lub o zmierzchu, oprócz świateł mijania. Główny snop światła sprawia, że rowerzysta jest bardziej zauważalny w ruchu drogowym.

W deszczu używanie przednich i tylnych świateł jest ważniejsze niż podczas jazdy w słabej widoczności. Jazda na rowerze elektrycznym prawdopodobnie wiąże się z poruszaniem się po drodze z różnymi pojazdami, niektóre z nich utrudniają widoczność innych uczestników ruchu. Przed wyjściem warto pomyśleć o zamontowaniu migających przednich i tylnych świateł na kasku lub kierownicy, aby kierowcy mogli cię zobaczyć jak najlepiej.

Używaj hamulca tarczowego zamiast hamulca obręczowego

Deszczowa pogoda sprawia, że zatrzymanie roweru jest nieco trudniejsze, podobnie jak w przypadku jazdy samochodem. Mimo że wiele rowerów elektrycznych ma hamulce tarczowe zamiast hamulców obręczowych stosowanych w rowerach tradycyjnych, które lepiej radzą sobie z hamowaniem w deszczu, warto wcześniej zacząć hamować niż zwykle podczas jazdy na rowerze elektrycznym. Hamulce tarczowe często dają większą siłę hamowania podczas zatrzymywania roweru lub zwalniania. Dzięki temu nie ma opóźnienia, gdy używasz hamulca. Dodatkowo, wcześniejsze hamowanie jest kluczowe, aby uniknąć poślizgu jeśli opony są napięte.

cycling in the rain ado dece300c ebike
Porady dotyczące jazdy na rowerze w deszczu 14

Zmniejsz prędkość

Wiele zasad dotyczących bezpieczeństwa podczas jazdy w deszczu dotyczy również jazdy na rowerach elektrycznych. Jedną z podstawowych zasad jest jazda wolniej niż zwykle na mokrych drogach. Ta sama zasada obowiązuje, gdy hamujesz wcześniej. Jeśli jedziesz wolniej, masz lepszą kontrolę nad rowerem elektrycznym i możesz szybciej zareagować.

Zabezpiecz wyświetlacz LCD roweru elektrycznego

Wyświetlacze LCD w każdym pojeździe są niezbędne do jego działania. Jednak większość samochodów chroni swoje wyświetlacze LCD przed wpływem czynników atmosferycznych. Należy podjąć środki ostrożności, aby chronić rowery elektryczne, ponieważ ich wyświetlacze LCD są wrażliwe na intensywne opady deszczu. Praktycznym rozwiązaniem jest pokrycie ekranu przezroczystym tworzywem sztucznym. Zapobiega to przedostawaniu się wody do wyświetlacza LCD, co może prowadzić do kosztownych napraw i utrudniać jazdę w deszczu.

cycling in the rain ado lcd display
Porady dotyczące jazdy na rowerze w deszczu 15

Uważaj na zakręty

Można by się pokusić o stwierdzenie, że rowery elektryczne są bardziej interesujące niż tradycyjne rowery, ponieważ dodatkowa moc, jaką oferują, może znacznie poprawić doświadczenia z jazdy. Jednak podczas jazdy na rowerze elektrycznym w deszczu musisz być świadomy energii wykorzystywanej podczas skręcania. W deszczu zbliżanie się do zakrętu trwa znacznie dłużej niż zwykle. Starać się nie przechylać się zbyt mocno w zakręcie, dzięki temu jak najwięcej opon pozostanie na jezdni.

Zwracaj uwagę na śliskie miejsca

Ziemia staje się śliska po pierwszym deszczu, ponieważ jeszcze nie zostały zmyte wszystkie zanieczyszczenia i oleje. W rezultacie twoja trasa może stać się nieprzewidywalna i pełna śliskich miejsc, których na pierwszy rzut oka nie zauważysz. Podczas jazdy w deszczu warto unikać kałuż i stojącej wody, ale należy również zwracać uwagę na zbiorniki o innych kolorach, ponieważ mogą zawierać smary lub benzynę, które ułatwiają jazdę. Unikaj także linii na drodze, ponieważ mogą stać się bardzo śliskie w deszczu. Tory kolejowe mogą być również niebezpieczne, gdy są mokre. Przejeżdżaj przez tory pod kątem 90 stopni, o ile to możliwe.

Zastosuj spray zapobiegający korozji

Twoje elektryczne rowery będą działać lepiej, jeśli podejmiesz środki zapobiegawcze, aby przedłużyć ich żywotność, co obejmuje kluczowe zdolności płynnej i bezpiecznej jazdy w deszczu. Większość rowerów będzie już miała wodoodporność, ale warto zrobić kolejny krok i dodać trochę więcej samodzielnie. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo korozji, obejmuje to powlekanie powierzchni sprayem. Oprócz przedłużenia życia roweru elektrycznego i poprawy jego działania w różnych warunkach pogodowych, utrzymanie go wolnym od rdzy pomoże również zachować jego wartość.

Zawsze miej ze sobą zestaw awaryjny

Zawsze warto być przygotowanym na różne sytuacje podczas jazdy, zwłaszcza podczas deszczu. Zawsze miej ze sobą zestaw awaryjny, ponieważ deszcz może prowadzić do nieoczekiwanych sytuacji. W zestawie powinny znaleźć się plastry, kieszonkowa latarka, przenośne narzędzia do konserwacji, baterie i inne przydatne przedmioty.

Obniżone ciśnienie w oponach

Obniżenie ciśnienia w oponach twojego elektrycznego roweru, co często jest pomijane przez wielu rowerzystów, może zwiększyć przyczepność podczas jazdy w deszczu. Niedopompowane opony mają większą powierzchnię styku z drogą, co poprawia stabilność na śliskich nawierzchniach. Pamiętaj tylko, aby ponownie je napompować, gdy nawierzchnia będzie sucha.

Czyszczenie roweru elektrycznego po użyciu

W końcu pamiętaj, aby poświęcić kilka dodatkowych minut na czyszczenie roweru elektrycznego po każdej deszczowej przejażdżce i osuszenie go. Rower elektryczny wciąż wymaga konserwacji, mimo że jest bardzo ekonomicznym środkiem transportu. Mycie i suszenie roweru elektrycznego, w tym baterii, po brudnej przejażdżce, ma udowodnione korzyści dla zdrowia. Dbasz o swoje bezpieczeństwo podczas jazdy w deszczu, a bezpieczna jazda po zmroku jest kluczowa.

cycling in the rain ado dece300c
Porady dotyczące jazdy na rowerze w deszczu 16

Wnioski

Jazda na rowerze w deszczu może być zarówno łatwa, jak i trudna. Jeśli przestrzegasz wskazówek i trików, nie napotkasz poważnych problemów podczas jazdy w deszczu. A jeśli zwrócisz uwagę na niektóre istotne informacje przed wybraniem się na rower elektryczny w deszczu, uchronisz się przed spodziewanymi problemami.